Imieniny:
11.07.2017

Historyczny Pochód Borowiaków 2017 już za nami

W sobotę 8 lipca ulicami Tucholi już po raz szósty przemaszerował barwny korowód postaci historycznych związanych z Powiatem Tucholskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspólną zabawę.

Organizowana przez Powiat Tucholski impreza jest doskonałą formą promocji postaci, historii i wartości związanych z lokalną tradycją i dawnymi, lokalnymi zwyczajami. Prawie 500 wolontariuszy, poświęcając swój wolny czas, przygotowało prezentacje tych wydarzeń, zwyczajów czy osób związanych z Borami Tucholskimi, które są  najbliższe ich sercu. Wszystkie te barwne postaci we własnoręcznie przygotowanych strojach uformowane zostały w kolorowy korowód, który maszerując ulicami Tucholi bawił licznych widzów, ale też przekazywał im wiedzę na temat regionu, pokazując wpływ Borów Tucholskich na historię naszego regionu i kraju. Stanowił on doskonałe preludium do rozpoczynających się za tydzień Dni Borów Tucholskich

W tym roku motywem przewodnim było przenikanie się kultur, powiązanie kultury borowiackiej z innymi kulturami. Dlatego też impreza przybrała formę orszaku weselnego pięknej i uroczej Borowianki i przesympatycznego górnika. Para weselna nie tylko szła na czele Pochodu czy przyjmowała gratulacje od Starosty Tucholskiego oraz od licznie przybyłych gości , ale także prowadziła „weselników” do tańca – średniowiecznego (przedstawianego przez grupę rekonstrukcyjną z Chojnic), współczesnego (towarzyszącego przygotowanym grom i zabawom) oraz ludowego (tańczonego przy akompaniamencie znanych wszystkim Bysławskich Frantówek). Wszystkie biorące udział w Pochodzie grupy były przedstawiane ze sceny przez konferansjera – w ten sposób zadbano o edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. Połączenie edukacji ze wspólną zabawą to naczelna formuła Historycznego Pochodu Borowiaków. Problemy, które mogą powstawać na styku kultur, przedstawił zaprezentowany na scenie skecz górniczo-borowiacki. Testy wiedzy regionalnej z nagrodami odbywały się nie tylko na scenie, ale też na stoiskach animacyjnych.

Pochodowi towarzyszył festyn pod nazwą „Dekel do Borowiackiej Grapy” promujący Lokalną Strategię Rozwoju, zorganizowany w Parku Zamkowym przez Partnerstwo Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie. Na festynie nie tylko zapewniono doskonałą zabawę dla dzieci i całych rodzin, ale także dużą dawkę informacji na temat możliwych do otrzymania dotacji oraz celów i sposobów realizacji strategii w naszym powiecie. Wiele osób z wielkim zainteresowaniem słuchało o nieznanych im szczegółach dotyczących Funduszy Unijnych, jak też aktywnie dopytywało się o dalsze na stoisku LGD. Równocześnie na placu Zamkowym odbywał się Piknik Militarny organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Historia i Pamięć. Dużą liczbę pojazdów zabytkowych zawdzięczaliśmy z kolei odbywającemu się w tym samym czasie ich tradycyjnemu zlotowi, uwieńczonemu wystawą następnego dnia.

Tegoroczna, szósta już edycja Historycznego Pochodu Borowiaków, po raz kolejny pokazała, jak duże jest zapotrzebowanie na taką imprezę. Ulicami Tucholi przemaszerowało ponad 400 osób, którym przez całą drogę towarzyszyli nie tylko licznie zgromadzeni mieszkańcy naszego powiatu, ale także odwiedzający nas turyści. Liczba turystów przybywających do Tucholi specjalnie na to wydarzenie jest co roku większa. Mieszkańców Powiatu Tucholskiego nie trzeba namawiać – już teraz rezerwują oni czas na początek lipca w przyszłym roku, by uczestniczyć w kolejnej edycji Historycznego Pochodu Borowiaków.

Starosta Tucholski Michał Mróz dziękuje w imieniu Powiatu Tucholskiego, organizatora Historycznego Pochodu Borowiaków, za wsparcie organizacyjne imprezy. Podziękowania należą się nie tylko służbom takim jak Policja czy Państwowa Straż Pożarna, ale także Druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych za zabezpieczenie imprezy, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za pyszny regionalny poczęstunek, twórcom ludowym za prezentację elementów folkloru borowiackiego na stoiskach, drogowcom z Zarządu Dróg Powiatowych za nieocenioną pomoc przy ustawianiu i likwidowaniu elementów wystroju i za transport wyposażenia, pracownikom Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi za udostępnienie i obsługę „dmuchańców”, pracownikom PCPR w Tucholi za poczęstunek watą cukrową, licznym organizacjom społecznym, firmom i osobom prywatnym za prowadzenie animacji i sprawną realizację imprezy. Przy podziękowaniach nie można oczywiście zapomnieć o Gminie Tuchola, która wraz z Tucholskim Ośrodkiem Kultury nie tylko udostępniła miejsce w Parku Zamkowym na imprezę, ale także zapewniła scenę, prąd i wypożyczyła ławki dla widzów. Najważniejsze jednak było wsparcie „z góry” poprzez piękną letnią pogodę oraz wsparcie ze strony wszystkich gości i uczestników, którzy przybyli z dobrym humorem i chęcią na wspólną zabawę.  

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok.

Wydział Rozwoju LiFE

foto: Andrzej Drelich